Ledová jeskyně Eisriesenwelt

Ledová jeskyně Eisriesenwelt

-----------------------------------

Dostupnost  :   na kole  -  po cyklostezce směr Eben a dále na Werfen

                      autem  -  po dálnici směr Salzburg,sjezd z dálnice Werfen

Vzdálenost  :   cca 25 km

Ledová jeskyně Eisriesnwelt,v překladu Obří ledový svět je pravidelně uváděna mezi desítkou největších turistických atrakcí Rakouska.Jedná se o největší ledovou jeskyni na světě a tomu odpovídá i návštěvnost.V sezoně sem přijíždí až 1 000 lidí denně,takže skupiny procházejí často jen v několikaminutových intervalech.

K jeskyni se dostanete z Werfenu po 5 km dlouhé horské silničce se stoupáním místy až 21%.Cestou se nabízí výhledy na údolí Salzachu s hradem Hohenwerfen.V sezoně je někdy nutné odstavit auto i kilometr před nejvyšším parkovištěm.Odtud se jde cca 15 min. pěšky ke spodní stanici lanovky ( 1 076 m.n.m. ) ,která Vás přepraví téměř k jeskyni.U lanovky se v sezoně tvoří fronty,proto je možné zvolit pěší výstup,který trvá asi 1,5 hodiny.

Před vstupem do jeskyně nafasuje každá skupina návštěvníků několik karbidových lamp,protože jeskyně nemá elektrické osvětlení.Údajně proto,aby krásu ledových útvarů nenarušil růst povlaku zelených řas.To má ale jedno úskalí - v propagačních materiálech lákají k návštěvě jeskyně efektně nasvícené ledové útvary,které ve svitu karbidových lamp ztrácí svůj efekt.Někdo se tak může při vlastní prohlídce cítit docela ošizen.V jeskyni není dovoleno fotografovat ani filmovat.Před vstupem do jeskyně si také můžete požádat o leták v češtině.Výklad je v němčině nebo angličtině.

Ledová jeskyně je tzv. dynamickou jeskyní,což znamená,že je s povrchem spojena více otvory v různých výškových úrovních.V létě uniká studený vzduch spodními otvory ven a horními otvory je nasáván teplý venkovní vzduch.V zimě má proudění opačný směr.Led tady vzniká hlavně v jarních měsících,kdy sem proniká voda z tajícího sněhu.Teplota v jeskyni je po celý rok okolo 0 stupňů C.

Cena vstupného  :                                      dospělí                děti

                           jeskyně + lanovka             19,- E                 9,5 E

                           pouze jeskyně                   8,5 E                 4,5 E

Nevýhody  :  -  značná přelidněnost v sezoně

                  - český návštěvník zhýčkaný nasvícením např.jeskyní v Moravském krasu nebo některých jeskyní na Slovensku se může cítit poněkud zklamán

                  

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.